A nagy banán kérdés
A nagy banán kérdés
Nemrégiben megkérdeztem tőletek, hogy szeretnétek -e ha megosztanám veletek, hogy én milyen szempontokat veszek figyelembe, amikor banánt vásárolok.
Meglepő módon nagyon sokan igennel válaszoltatok. Köszönöm szépen, nagyon örülök az érdeklődéseteknek és igyekszem a lehető legjobban összefoglalni, hogy milyen szempontok szerint vásárolok banánokat.
Szerintem nem túlzás azt álltani, hogy egy kisgyermekes családban heti szinten előforduló gyümölcs. A gyerekek többsége nagyon szereti. Legalábbis én így tapasztalom.
Az én gyerekeim is, és a férjem meg én is nagyon szeretjük, ezért gyakran veszek, de sajnos volt pár alkalom, amikor nagyon rossz és ehetetlen darabokat sikerült haza hoznom, amik még egy banánkenyérben sem voltak olyan finomak.
Hogy ezt elkerüljem, elkezdtem utánajárni, hogy milyen szempontokat vegyek figyelembe, amikor ott állok a zöldségesnél vagy valamelyik szupermarket gyümölcsös pultjánál.
- Ha nagyon zöld, nem veszem meg.
- Az érett darabokat keresem (he foltos, az sem baj)
- Legyen BIO – tudom, hogy drágább, de sokadik vásárlás bizonyította már, hogy ezerszer ehetőbbek. Van ízük és nem valami gumis állagú banán kinézetű akármit eszünk meg.
Szóval, én ilyenkor mérlegelek és azt gondolom, hogy ha már veszek, akkor legyen finom, ehető, jó minőségű. Mert aztán nem szeretnék azon aggódni, hogy a gyerekek nem eszik meg – persze jogosan – és mibe rakjam bele, hogy mégis elfogyjon. Mert kidobni meg nem szeretném. - Ha nem tudok BIO banánt vásárolni, mindig keresem zöld békás matricát. (Lásd az alábbi képen. Kép forrása.)
És mi van akkor, ha a fent felsorolt szempontoknak egyik banán sem felel meg?
Nem veszem meg. Veszek helyette más, éppen szezonális gyümölcsöt.
Mit is jelent a kis békás pecsét vagy matrica?
Az Esőerdő Szövetség (Rainforest Alliance) zöld békás pecsétje azt tanúsítja, hogy a termék szigorú környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági fenntarthatósági követelményeknek megfelelő gazdaságból származik.
Ugyanis, a banántermesztés talajpusztuláshoz, vízszennyezéshez, erdőirtáshoz és a munkásokkal való rossz bánásmódhoz vezet. Valamint, a nagy távolságokra történő szállítás miatt üvegházhatású gázok is keletkeznek.
Az esőerdő szövetség pedig azért dolgozik, hogy segítse a gazdálkodókat, hogy bolygóbarát gyakorlatokat alkalmazzanak gazdaságukban, amelyek környezetvédelmi, társadalmi és gazdasági fenntarthatósági szempontokat vesznek figyelembe.
(Forrás: Karen Edwards, Bolygóbarát konyha. Lingea Kft., 2021.)
Igyekszem minél tudatosabban vásárolni, ami sok apró dologból áll össze. Ennek része az is, hogy milyen banánt veszek meg. Mert szerintem ez is számít.
Ha már megveszem ( és most már nem mindenáron ), igenis figyelembe veszem, hogy milyen banánokat emelek le a porcról, tekintve, hogy az áruk is egyre magasabb.
További tartalmakért látogass el a Facebook oldalamra, és kövess az Instagramon!